Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTO STRAŻY GRANICZNEJ W BANIACH MAZURSKICH

ŚWIĘTO STRAŻY GRANICZNEJ W BANIACH MAZURSKICH

W sobotnie popołudnie 28 maja z inicjatywy Placówki Straży Granicznej w Baniach Mazurskich na scenie przy miejscowym stadionie odbyła się Msza plenerowa z okazji 20-ej rocznicy istnienia formacji STRAŻY GRANICZNEJ.

     Liturgii przewodniczył Kapelan Warmińsko-Mazurskiego Odziału SG ks. ppor. Jacek Dzwonek, w asyście proboszczów miejscowych parafii: księdza Władysława Łady – proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii Św. Antoniego i ojca Pawła Starucha OSBM – proboszcza Greckokatolickiej Parafii Św. Mikołaja.

     Dla części wiernych zgromadzonych przed ołtarzem, stworzonym na tę uroczystość na miejscowej scenie, plenerowa liturgia była nowym doświadczeniem, nie tylko ze względu na miejsce, w którym się odbyła, a przede wszystkim ze względu na jej łacińsko-bizantysji charakter.

     Po liturgii nastąpił uroczysty apel, w trakcie którego wielu funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych placówki otrzymało awanse i nagrody.

     W trakcie uroczystości zabrał głos Komendant Placówki SG w Baniach Mazurskich – ppłk SG Janusz Worotnicki, który podziękował kapłanom celebrującym mszę, podległym funkcjonariuszom za dobrą służbę, władzom i mieszkańcom gminy za dobrą współpracę.

     Okazję do złożenia życzeń funkcjonariuszom z okazji ich święta wykorzystał również Wójt Gminy Banie Mazurskie Ryszard Bogusz, który kilka lat wcześniej służył w tej formacji jako Komendant PSG w Gołdapi.

     Również Ojciec Paweł Staruch w imieniu lokalnej ukraińskiej społeczności greckokatolickiej złożył życzenia wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom placówki, wręczając przy tym na ręce Komendanta list gratulacyjny od ukraińskiej wspólnoty.

     Po części oficjalnej na miejscowym stadionie został rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją  SG a drużyną reprezentującą społeczność Gminy Banie Mazurskie. Zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyła drużyna SG  3 – 1.

      W międzyczasie w auli Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji trwała wystawa prac plastycznych uczniów szkół naszej gminy, złożonych na ogłoszony konkurs, poświęcony tematyce XX-lecia Straży Granicznej w Baniach Mazurskich. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród nastąpi w Dniu Dziecka.

 

                                                                             Maciej Witczak

Rss Facebook Twitter Digg Wykop
  Odsłon: 2704

  • Komentarze (0)


  • Pola wymagane*.

  • Kyrie elejson

  • Nyni otpuszczajeszy

  • Tropar Uspeniju

  • Sława w wysznich Bohu


No polls available at this time.